محمد حاتمی
18 آبان 1402

دسته بندی مطالب سایت

ارزش های تعیین کننده تصمیم کدامند؟

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post

ارزش های تعیین کننده تصمیم

هر تصمیمی که می‌گیرید، از انتخاب‌هایتان گرفته تا اینکه چگونه به شرایط زندگی‌تان پاسخ می‌دهید، سرنوشت شما را شکل می‌دهد و زندگی‌تان چگونه رقم خواهد خورد. تصمیمی که امروز می گیرید می تواند زندگی فردا، یک هفته بعد یا 10 سال دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. ارزش ها تعیین کننده تصمیم ها در زندگی شما هستند.

سرنوشت اثر موج دار هر تصمیمی است که در طول زندگی می گیرید.

آنی دوک، بازیکن حرفه‌ای پوکر می‌گوید: «تصمیم‌ها بر روی آینده شرط‌بندی می‌شوند و «درست» یا «نادرست» بر اساس اینکه آیا در هر تکرار خاص به نتیجه می‌رسند، نیستند. چیزی که در هر تصمیم تاثیر تعیین کننده دارد، ارزش های شخص تعیین کننده است. اولین عاملی که نشان می دهد جهت یک تصمیم به کدامین سو می رود.

3 بخش از فرآیند تصمیم گیری

در هر تصمیمی که می گیرید، 3 بخش وجود دارد: تصمیم، نتیجه مطلوب و احتمال.

تصمیم با نتیجه تبدیل شدن به یک ویولونیست حرفه ای

بگویید که استعداد موسیقی دارید و تصمیم بگیرید که آن را به عنوان یک حرفه دنبال کنید. به عنوان مثال، زمانی که دبیرستان بودم، تصمیم گرفتم به عنوان یک نوازنده حرفه ای ویولون فعالیت کنم. فکر می کردم احتمال موفقیتم زیاد است

احتمال

اما واقعیت بسیار متفاوت بود. برای این مثال، فرض کنید 5000 ارکستر حرفه ای در جهان وجود دارد. در یک ارکستر حرفه ای فقط پنج نوازنده ویولون وجود دارد. احتمال به دست آوردن آن شغل 1 در 25000 است. از آنجایی که شما باید منتظر بمانید تا نوازنده ویولون پس از به دست آوردن شغل بمیرد، احتمال موفقیت من به عنوان یک نوازنده حرفه ای حتی کمتر بود.

تصمیمات بد در مقابل تصمیمات خوب

آیا به این معنی است که با دنبال کردن حرفه ای در هنر، تصمیم بدی گرفته اید که به نتیجه دلخواه شما منجر نمی شود؟ اصلا.

همه ما در زندگی خود تصمیماتی می گیریم که نتایج نامطلوبی دارند. ما روابطی خواهیم داشت که به پایان می رسد، روسایی که نمی توانیم تحمل کنیم و کارهایی را انجام می دهیم که منجر به شکست می شود. اما ما با این باور که احتمال یک نتیجه خوب زیاد است، این تصمیمات را می‌گیریم.

چیزی که یک تصمیم را عالی می کند این است که نتیجه عالی ندارد. یک تصمیم عالی نتیجه یک فرآیند خوب است و این فرآیند باید شامل تلاشی برای نشان دادن دقیق وضعیت دانش خودمان باشد. “آنی دوک”

البته این بدان معنا نیست که تصمیمات بدی وجود ندارد. اگر حقوق ماه آینده خود را بگیرید و روی یک عدد روی میز رولت شرط بندی کنید، تحمل ریسک ندارید. تو یک احمقی. این تصمیم بدی است

ارزش های تعیین کننده تصمیم

ارزش ها تعیین کننده تصمیم چی هستند

ارزش های شما تعیین کننده هر تصمیم دیگری است که می گیرید. تصمیماتی که پشیمان می شویم معمولاً تصمیماتی هستند که با ارزش های ما همخوانی ندارند. به همین دلیل است که انتخاب ارزش ها یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی شماست.

این اشتباه است که به سادگی ایده های دریافت شده از دنیای اطراف خود را بپذیرید. شما باید با ارزش های خودتان، جهان بینی خودتان بسازید. – دیوید بروکس، کوه دوم

1- از کجا می آیند و چیستند

ما اولین مجموعه ارزش های خود را از خانواده خود جذب می کنیم زیرا آنها اولین تأثیر در زندگی ما هستند. همانطور که بیشتر زندگی را تجربه می کنید، داده های بیشتری را جمع آوری می کنید. شما ارزش های محیط، گروه های همسالان، افرادی که با آنها کار می کنید و شرکای زندگی خود را جذب می کنید. به همین دلیل، ارزش های شما نیز در طول زندگی شما تغییر خواهد کرد.

کشف ارزش های خود

ساده ترین راه برای پی بردن به ارزش های خود این است که بپرسید: چه چیزی برای شما مهم است؟ بدون چه چیزی در زندگی خود نمی توانید زندگی کنید؟ چه چیزی مهم نیست و بدون چه چیزی می توانید زندگی کنید؟

راه دیگری که ارزش های خود را کشف می کنید، قدرت تضاد است.

بگویید که دو پیشنهاد کاری دارید.

اولین شغل با حقوق شش رقمی، دفتر گوشه و عنوان شغلی چشمگیر همراه است. اما این بدان معناست که باید آخر هفته ها، تعطیلات و ساعات طولانی کار کنید. شغل دوم ممکن است هزینه کمتری داشته باشد، اما به شما زمان بیشتری می دهد تا با خانواده خود بگذرانید و برای سرگرمی های مورد علاقه خود وقت داشته باشید.

انتخاب هایی که انجام می دهید ارزش های شما را آشکار می کند. اما زمینه نیز مهم است. بسته به اینکه اخیراً فارغ التحصیل شده اید یا خانواده دارید، ممکن است تصمیم دیگری بگیرید. انتخاب بین دو شغل تنها نمونه ای از تصمیمی است که می تواند ارزش های شما را آشکار کند.

به زندگی خود و لحظاتی که بین دو گزینه انتخاب می کردید نگاه کنید. سپس از خود بپرسید که چرا یک گزینه را بر دیگری انتخاب کردید. هر یک از این تصمیمات کوچک می‌تواند ارزش‌هایی را که می‌خواهید در هنگام گرفتن مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی‌تان روشن کنید، آشکار کند.

اگر این تمرین را با چندین تصمیم شخصی و حرفه ای تکرار کنید و آنها را از مهم ترین به حداقل رتبه بندی کنید، سلسله مراتب ارزش های شخصی خود را کشف خواهید کرد.

2- ارزش های وضعیت

اینها ارزش هایی مانند شجره نامه، اعتبار و تجمل هستند. داشتن ارزش های موقعیتی شما را به یک فرد وحشتناک تبدیل نمی کند. همه ما ارزش های وضعیتی داریم.

اگر در حال خواندن این مطلب در iPhone یا Macbook هستید، برای وضعیت خرید محصولات اپل ارزش قائل هستید. تمام پیراهن های کمد لباس من از پارچه مناسب است. من برای وضعیت پوشیدن پیراهن های سفارشی ارزش قائل هستم.

جایی که ارزش‌های موقعیتی ما را به جان می‌خرند، زمانی است که از آنها برای تصمیم‌گیری درباره افراد استفاده می‌کنیم. اگر فقط با افرادی معاشرت کنید که به «دانشگاه های معتبر» رفته اند، افراد باورنکردنی را هم به عنوان دوستان و هم افرادی که می توانید با آنها کار کنید، از دست خواهید داد.

برخی از بهترین دوستان من حتی به دانشگاه نرفتند و آنها باهوش ترین و موفق ترین افرادی هستند که من می شناسم.

وضعیت درک شده چیزی است که بر قضاوت افراد در اینترنت تأثیر می گذارد. آنها تصور می کنند تعداد فالوورهایی که یک فرد دارد مستقیماً با تأثیری که یک فرد می تواند بر زندگی خود داشته باشد ارتباط دارد. اما وقتی این کار را انجام می‌دهند، بسیاری از امکانات را از خود ربوده‌اند.

تاثیرگذارترین مربی من 150 فالوور داشت و هیچکس نبود. یکی از مربیان دیگر من مرجع من برای جمع آوری اولین دور سرمایه گذارم بود. او عملاً آنلاین نامرئی است.

3- ارزش های شخصیت

ارزش‌های کاراکتر آن‌هایی هستند که بیشترین اهمیت را دارند، زیرا آن‌ها تنها چیزی هستند که وقتی موقعیت خود را از دست می‌دهید، باقی می‌مانند. سخاوت، مهربانی و عشق بی قید و شرط از ارزش های شخصیتی هستند.

4- ارزش های ایمانی

ایمان برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. اما در اصل، به نظر می‌رسد که باور به یک قدرت برتر با نیروهایی باشد که لزوماً نمی‌توانیم آنها را با منطق درک یا توضیح دهیم.

چگونه ارزش ها با سن و تجربه تغییر می کنند؟

یکی از جدی‌ترین مشکلاتی که هرگز با نظرات دیگر روبرو نمی‌شوید این است که هرگز دلیلی برای زیر سوال بردن باورهای خود نخواهید داشت. “سارا رز کاوانو”

هر تجربه زندگی آنچه را که قبلاً نمی توانستیم ببینیم را آشکار می کند و به ما این فرصت را می دهد که در ارزش های خود تجدید نظر کنیم و بپرسیم که آیا در ابتدا ارزش های خود را داشتند یا خیر.

  • دوستان جدیدی که درک شما را از آنچه ممکن است و آنچه واقعا می خواهید گسترش می دهند
  • شغلی که از آن متنفر هستید یا دوست دارید باعث می شود در مورد آنچه در حرفه شما مهم است تجدید نظر کنید
  • ملاقات با یک مربی نشان می دهد که آرزو دارید چه چیزی شوید

همانطور که خود را در معرض مدل‌های مختلف احتمالات و تأثیرات قرار می‌دهید، ممکن است متوجه شوید که ارزش‌های شما دیگر با ارزش‌هایی که در جوانی یا فصل‌های قبلی زندگی‌تان به ارث برده‌اید، همسو نیستند.

گاهی اوقات لازم است که به کف صخره بروید تا بفهمید که چقدر می توانید بالا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کتاب عادت های میلیون دلاری

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات فرم زیر را وارد نمایید.